Yhdistyksen kevätkokous 2024

Tarkastelet mennyttä tapahtumaa.

Yhdistyksen kevätkokous ja siihen liittyvä keskustelutilaisuus pidetään torstaina 7.3.2024 klo 13.00 – 15.00. Kokouspaikka on Tapahtumatalo Bankin Studio, Unioninkatu 20.


Kevätkokous

Kokouksessa käsitellään kevätkokoukselle sääntöjen mukaan kuuluvat asiat.

ESITYSLISTA

1.      Kokouksen avaus

2.      Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus

3.      Kokouksen puheenjohtajan valinta

4.      Kokouksen sihteerin valinta

5.      Kahden pöytäkirjan tarkastajan valinta

6.      Hallituksen toimintakertomus vuodelta 2023

7.      Tilintarkastuskertomus ja kysymys vastuuvapauden myöntämisestä

8.      Kysymykset, jotka hallitus tai joku yhdistyksen jäsen on hallituksen välityksellä alistanut kokouksen harkittaviksi

9.     Muut mahdolliset asiat

10.  Kokouksen päättäminen

Kokouksen alussa on kahvitarjoilu.

Puhetilaisuus

vieraana Shira Perlmutter

Puhetilaisuus alkaa n. 13.30 ja päättyy n. klo 15.00.

Olemme onnistuneet saamaan puhujavieraaksi Shira Perlmutterin, joka on Yhdysvaltojen korkein tekijänoikeusviranomainen ja kongressissa sijaitsevan tekjänoikeusviraston (Copyright Office) johtaja.

Shira kertoo viimeaikaisesta kehityksestä USA:n tekijänoikeudessa, esittelee Copyright Officen toimenpiteitä ja politiikkaa alueella ”Artificial Intelligence and copyright”, sekä puhuu kehityksestä kansainvälisessä kontekstissa.

Shira Perlmutterin henkilöesittely U.S. Copyright Officen verkkosivuilla.


Ilmoittautumiset 29.2.2024 mennessä osoitteeseen: info@copyrightsociety.fi